Транкові системи протоколу MPT 1327 відносяться до систем з виділеним каналом керування.
Короткий опис
Транкові системи протоколу MPT 1327 відносяться до систем з виділеним каналом керування. Це значить, що обмін керуючою інформацією між базовим устаткуванням і абонентськими радіостанціями здійснюється по окремому каналі. Через це, крім голосових каналів, у системі повинен бути один додатковий канал, по якому відбувається обмін керуючою інформацією. (У різних джерелах його називають виділений, керуючий або контрольний).
Як керуючий, застосовується один з каналів базової станції. Інші канали є робочими і призначені для обміну мовною і цифровою інформацією між абонентами. Таким чином, навіть базова станція, що містить один голосовий канал, реально містить два радіоканали - один мовний, інший керуючий.
Хоча в системі і повинен бути керуючий канал, під час особливо великого завантаження системи є можливість переводити його в режим обробки голосових повідомлень (з втратою деяких функцій). Для цього не потрібні додаткові апаратні засоби.
Якщо в окремій базовій станції відбудеться збій каналу керування, то керуючим автоматично стає інший радіоканал системи, що гарантує безперервність обслуговування. Це буде відбуватися доти, поки є хоча б один працюючий канал.
Оскільки транкові мережі мають тенденцію до розширення (збільшення абонентів, розширення зони охоплення і т.п.), то устаткування для побудови систем, як правило, має модульну конструкцію. У мінімальному складі мережа може містити всього одну базову станцію з мінімум двома каналами. Надалі вона може поступово нарощуватись до масштабів цілої держави (більшість величезних загальнонаціональних транкових мереж починалося з однієї або декількох базових станцій).
Модульна побудова дозволяє створювати системи будь-яких розмірів і легко їх модифікувати в майбутньому. Модульна побудова також дозволяє легко заміняти пристрої, що вийшли з ладу, без зупинки функціонування мережі.
Системи МРТ 1327 орієнтовані на багатозонову конфігурацію. У багатозонових транкових системах обробка індивідуальних викликів незалежна в кожній зоні. Базова станція зони продовжує обробляти запити навіть у тому випадку, якщо відбувся обрив міжзонового зв'язку (хоча стануть неможливими міжзонові виклики).
Як правило, транкові системи МРТ 1327 створюються для обслуговування 1-2 тис. абонентів і розраховані на 3-5 базових станцій з 4-8 каналами.
Використання дуплексних абонентських радіостанций не є обов'язковою вимогою протоколу МРТ 1327, але передбачено в багатьох реалізаціях систем. Для дуплексних викликів, навіть якщо вони виконуються всередині однієї зони, завжди виділяються два робочих канали, що підвищує навантаження на систему і, отже, вимагає додаткових каналів.
Технічні характеристики
-
Можливість побудови багатозонових систем з великою кількістю базових станцій, що дозволяє покривати зв'язком значні території;
-
Час з'єднання менше 0,5с при викликах всередині однієї зони і 1-2,5с при міжзонових;
-
Широкий вибір абонентського і базового устаткування різних виробників;
-
Відсутність жорстких вимог до частотного діапазону;
-
Стандартизація компонентів, що спрощує і знижує вартість експлуатації, обслуговування, розвитку й об'єднання окремих систем у більш великі мережі;
-
Можливість економічної (без використання голосових каналів) передачі коротких повідомлень, що досить важливо для реалізації функцій аварійного оповіщення і навігації;
-
Перевірка легальності абонента за електронним серійним номером радіостанції (ESN - унікальний номер, що записується у схему радіостанції при виготовленні);
-
Роумінг (обслуговування абонентів при їхньому переміщенні між зонами);
-
Виклики абонентів у різних зонах, у тому числі і групові;
-
Постановка виклику в чергу при зайнятості всіх каналів або потрібного абоненту (при звільненні каналу або абоненту запит активізується автоматично);
-
Можливість передачі даних як по керуючому каналі (короткі блоки), так і по голосових каналах (дані довільної довжини);
-
Переадресація виклику іншому радіо- або телефонному абонентові;
-
Зв'язок з телефонною мережею;
-
Можливість обслуговування дуплексних радіостанций;
-
Висока "життєстійкість" при виході з ладу окремих пристроїв;
-
Підключення до сеансу зв'язку, що протікає, інших абонентів;
-
Динамічне перегруповування (оперативне об'єднання абонентів у групи);
-
Передача цифрових даних по голосових каналах;
-
Зв'язок зі спеціалізованими пристроями (диспетчерськими терміналами), підключеними до базових станцій по провідних лініях зв'язку.